Zimnica – vise vrsta –
OPŠTE PREPORUKE ZA PRIPREMU
– Kada krenete u nabavku voća i povrća, birajte samo ono najkvalitetnije. Nezreli plodovi će ostati takvi, a prezreli mogu da pokvare ukus posle konzerviranja.
– Zimnicu pripremajte u emajliranom, vatrostalnom i aluminijskom posuđu, a za mešanje koristite isključivo drvene varjače.
– Dan pre nego što ćete kupiti voće i povrće za pripremu zimnice, dezinfikujte posuđe i pribor koji ćete koristiti za seckanje i kuvanje namirnica.
– Tegle i flaše moraju da budu besprekorno čiste i neoštećene. Dan pre nego što ćete pripremati zimnicu, operite tegle i flaše u mašini za pranje sudova i neka tamo i ostanu sve dok ne dođe trenutak da zimnicu skladištite iz šerpi i lonaca u staklene posude. Ukoliko nemate mašinu za pranje sudova, flaše i tegle dobro operite rastvorom vode i deterdženta, bogato isperite i sterilišite u rerni; za ovaj postupak potrebno je da ih držite dvadesetak minuta na temperaturi od 50 stepeni Celzijusovih.
– Da biste sprečili pucanje flaša i tegli, pre nego što počnete da ih punite toplom zimnicom, stavite ih na vlažnu krpu.
– Ukoliko vam džem nije dovoljno gust, dodajte mu mešavinu šećera i limunovog soka. Ukoliko smatrate da je previše gust, dodajte mu malo obične vode.
– Da biste pečene paprike za ajvar ili ljutenicu lakše oljuštili, odmah posle pečenja stavite ih u plastičnu posudu i prekrijte običnom kesom. Pola sata kasnije kožicu sa paprika moći ćete da skinete jednim potezom!
– Poklopce i čepove za tegle i flaše pre punjenja obavezno prebrišite krpicom koju ste prethodno potopili u alkohol.
– Na svaku teglu i flašu zalepite nalepnicu i na njoj napišite sadržaj i datum pripreme zimnice.
– Tegle i flaše sa zimnicom čuvajte na suvom, hladnom i tamnom mestu.

Punjene kisele paprike
Sastojci:
– 3kg paprika
– 3kg kupusa
– 1 koren rena
– 1l sirćeta
– 100g soli
– dve kašike šećera
– kesica bibera u zrnu
Priprema:
Paprike operite, odsecite im peteljke i očistite ih od semenki. Kupus takođe dobro operite, izrendajte ga, posolite i ostavite da odstoji desetak minuta. Potom ga ocedite od viška vode i njime punite paprike. Zagrejte tegle, poređajte paprike u njih i začinite ih izrendanim korenom rena i celim zrnima bibera. Prokuvajte sirće sa 100 grama soli i dve kašike šećera, pa tim prelivom zalijte paprike.
Vreme pripreme: 45 minuta
Babure punjene sirom
Sastojci:
– 2kg sitnije žute babure
– 2kg mlađeg sira
– 4l mleka
– 4 kašike soli
Priprema:
Babure operite i očistite od peteljki i semena. Izdrobite sir, njime napunite paprike i ređajte ih u teglu. Prokuvajte mleko, dodajte mu so, pa kad se malo ohladi, nalijte paprike. Tegle pokrijte gazom i ostavite ih nepoklopljene na hladnom mestu. Dva dana kasnije nalijte sa još malo posoljenog vrućeg mleka, sačekajte da se ohlade i tegle povežite celofanom. Čuvajte na hladnom mestu najmanje mesec dana.
Vreme pripreme: 45 minuta
Feferoni u ulju
Sastojci:
– 1kg feferona
– pola litra ulja
Priprema:
Feferone dobro operite, obrišite i zasecite svaku peteljku uzdužno. Složite ih u čistu teglu i zalijte uljem. Teglu povežite celofanom i čuvajte na hladnom i mračnom mestu.
Vreme pripreme: 20 minuta
Ajvar od šargarepe
Sastojci:
– 2kg šargarepe
– 100g feferona
– 2 glavice belog luka
– 2 veze peršunovog lišća
– 2 kašike soli
– 1 kašika šećera
– 6 kašika sirćeta
– 4dl ulja
Priprema:
Očistite šargarepu, izrendajte je, pa joj dodajte iseckan beli luk, feferone, iseckan peršunov list, so, šećer, sirće i ulje i kuvajte dok sva tečnost ne uvri. Vruć ajvar razlijte u tegle, zalijte ga uljem i čuvajte na hladnom i suvom mestu.
Vreme pripreme: 60 minuta
Pekmez od dinja
Sastojci:
– 2kg dinje
– 1kg šećera
– 2 limuna
– 2 pomorandže
Priprema:
Oljuštite dinju od kore, pa iseckajte meso. U dublju šerpu ređajte dinje i posipajte ih šećerom dok sve ne utrošite. ostavite da prenoći na hladnom mestu (najbolje u frižideru). Sutradan u dinje dodajte sok od limuna i pomorandže i kuvajte dvadesetak minuta uz neprestano mešanje. Topao pekmez sipajte u tegle i povežite celofanom.
Vreme pripreme: 30 minuta
Džem od jabuka i banane
Sastojci:
– 1kg banana
– 2kg jabuka
– 500g šećera
– kašičica cimeta
– 3 kašike ruma
– kesica „džemfiksa“
Priprema:
Iseckajte jabuke i banane, dodajte im šećer, rum, sok od tri limuna i cimet, pa kuvajte na jačoj vatri dvadesetak minuta. U omekšano voće dodajte kesicu „džemfiksa“, prokuvajte još od pet do sedam minuta i razlijte u tegle.
Vreme pripreme: 40 minuta
Džem od tikvica sa limunom
Sastojci:
– 2kg tikvica
– 1,5kg šećera
– 200g šećera u prahu
– 2 limuna
– 1 konzervans
Priprema:
Narendajte tikvice, pomešajte ih sa šećerom i kuvajte na blagoj vatri pola sata. Potom dodajte limun isečen na kolutove i kuvajte još dvadesetak minuta. Skinite šerpu sa šporeta, umešajte konzervans, pa vruć džem sipajte u zagrejane tegle i povežite ih celofanom.
Vreme pripreme: 45 minuta
Domaći kečap
Sastojci:
– 3kg paradajza
– 4 čena belog luka
– 100g žutog šećera
– dve kašike soli
– kašika cimeta
– 2dl sirćeta
Priprema:
Paradajz dobro operite, isecite i kuvajte dok ne pusti sok. Dodajte mu beli luk i šećer i kuvajte dok se ne zgusne, a zatim smesu propasirajte. Dodajte sirće, cimet i so i još jednom prokuvajte. Kečap sipajte u prethodno zagrejane tegle, pa ga zalijte uljem i čuvajte na tamnom i suvom mestu kako bi zadržao lepu boju.
Vreme pripreme: 70 minuta
Ajvar
Sastojci:
– 2kg patlidžana
– 10kg paprika
– so, biber
– 5 feferona
– 2 glavice belog luka
– 1,5l ulja
Priprema:
Paprike ispecite, oljuštite i sameljite. Patlidžan takođe ispecite, oljuštite i ostavite da se cedi pola sata, pa i njega sameljite i dodajte paprikama. U duboku šerpu sipajte ulje, dodajte paprike i patlidžan i kuvajte dok ne dobijete gustu smesu. Posolite, dodajte biber, iseckane feferone i izgnječen beli luk. Kuvajte još petnaestak minuta, pa prohlađen ajvar razlijte u tegle, prelijte slojem ulja i povežite celofanom.
Vreme pripreme: 2 sata
Ljutenica
Sastojci:
– 2kg patlidžana
– 2kg crvenih mesnatih paprika
– 3 feferone
– 250ml ulja
– tri kašike šećera
– 150ml sirćeta
– 4 glavice belog luka
– so
Priprema:
Oljuštite patlidžan i kratko ga blanširajte u vreloj vodi. Zatim ga dobro ocedite i isecite na kaiševe. Paprike i ljute feferone operite i dobro obrišite, pa ih pecite na roštilju ili u zagrejanoj rerni na 200 stepeni.
Sipajte u šerpu polovinu količine ulja, dodajte patlidžane i mešajte dok ne omekšaju. Paprike oljuštite i isecite ih na kaiševe, pa ih dodajte patlidžanu. Kuvajte desetak minuta, sipajte šećer, sirće, iseckani beli luk i so, i mešajte na vatri sve dok se ne stvori kompaktna masa. Ljutenicu razlijte u tegle i zapecite pola sata na blagoj temperaturi u rerni. Tegle povežite celofanom i čuvajte ih na tamnom i hladnom mestu.
Vreme pripreme: 2 sata
Marmelada od kore lubenice
Sastojci:
– 500g kore od lubenice
– 100ml soka od lubenice
– 300g šećera
– 2 limuna
– pola kašičice mlevenog đumbira ili cimeta
Priprema:
Očistite koru od lubenice tako da ostane samo beli deo, pa je sameljite na mašini za meso. Kuvajte je zajedno sa sokom od lubenice dvadesetak minuta, pa dodajte šećer i sok od dva limuna i nastavite da kuvate još 40 minuta. Marmelada je gotova kada iz šerpe ispari sva tečnost. Po želji, dodajte pola kafene kašičice mlevenog đumbira ili cimeta. Sipajte u tegle i povežite celofanom.
Vreme pripreme: 70 minuta
izvor net